Zacznę od tego, że podejmując decyzję o kupieniu/adoptowaniu psa, wprowadzeniu go do swojego życia nie powinna być chwilową, nagłą decyzją, impulsem. To powinna być ŚWIADOMA i JEDNOGŁOŚNA decyzja wszystkich domowników. Bierzemy pod swoje skrzydła żywe stworzenie, za które będziemy odpowiedzialni przez najbliższe kilkanaście lat. Jak już podejmiemy decyzję, na pewno zastanawiamy się od czego zacząć? Na co zwrócić uwagę? Co robić? Rozwinę Wam tutaj w skrócie kilka najważniejszych (moim zdaniem) punktów.
1. Odpowiednia hodowla.
Jeśli chcesz nabyć szczeniaka konkretnej rasy, (i nie chcesz adoptować) warto sprawdzić hodowlę. Informacje na ten temat możecie uzyskać w lokalnych oddziałach lub głównej siedzibie ZKWP (Związek Kynologiczny w Polsce). Zastanów się też nad wyborem rasy. Poczytaj, popytaj, dowiedz się jakie predyspozycje, potrzeby mają poszczególne rasy, tak abyś wybrał/a odpowiednią do Twojego trybu życia - mniej lub bardziej aktywnego.
2. Obserwacja - komunikacja - budowanie relacji.
Obserwuj swojego szczeniaka, poznaj go. Dowiedz się co lubi, jakie ma potrzeby, czego się obawia, daj też poznać siebie. Naucz się czytać swojego psa i pokaż jemu jak ma rozumieć Ciebie.
3. Socjalizacja.
Pokaż swojemu psu, że na świecie są też inni, fajni ludzie, oraz inne zwierzęta, z którymi może (ale nie musi) stworzyć więzi.
* Zapoznawaj psa z innymi ludźmi bądź zwierzakami w sposób zaplanowany i ostrożny. Pojedynczo, powoli i nienachalnie.
4. Odpowiednia habituacja.
Wprowadź malucha w otaczający go świat. Pokaż mu, że głośny samochód to nic strasznego, można nim pojechać na plażę gdzie jest piasek, szumiąca woda; do lasu, gdzie są różne ciekawe zapachy itd. Dopasuj habituację do możliwości psa. Kiedy widzisz, że się niepokoi wspieraj go, nie zmuszaj. Pokaż, że może się wycofać, a jak będzie gotów ruszycie dalej.
5. Zabawa, trening.
Poprzez zabawę i treningi również poznajemy psa, budujemy z nim relację i szacunek. Stymulujemy też go umysłowo, ruchowo spełniając jego potrzeby.
To takie podstawy, o których warto pamiętać. Takie moje, najważniejsze. Pamiętajcie, że im więcej pracy, siebie, cierpliwości włożycie na samym początku, tym później będzie Wam o wiele łatwiej. Początki bywają nie lada wyzwaniem, ale potem jest już pięknie.. jest harmonia
z miłości do psów
z miłości do zwierząt