Kochani dzisiaj chciałabym Wam opowiedzieć o potrzebach jakie mają Wasze psiaki. To ważne, aby je znać i zaspakajać. Dzięki temu możemy mieć zdrowego i zrównoważonego pupila
Potrzeby psa dzielą się na elastyczne i nieelastyczne.
nieelastyczne to te podstawowe, bez których Wasz pies po prostu nie przeżyje (sen, załatwianie potrzeb fizjologicznych, pokarm+ woda, bezpieczeństwo). Tego rodzaju potrzeb nie będę Wam tłumaczyć (nie tutaj) bo zazwyczaj problem nie dotyczy tego rodzaju, chociaż gdyby bardziej rozwinąć temat bezpieczeństwa to owszem..
Jednak chciałabym rozwinąć kwestię tych drugich: Potrzeby elastyczne to takie, bez których pies przeżyje (jako tako), ale czy będzie to pies stabilny emocjonalnie? NO WAY.
Co zaliczamy do takich potrzeb:
- SPACERY
Nie w kontekście załatwiania fizjologicznych potrzeb, (takie też, jednak takie to podstawa), ale w formie swobodnej eksploracji, poznawania świata, aktywności fizycznej, rozładowania emocji, napięcia itd. I moi najmilsi musicie wziąć sobie tę radę do serca bardzo Was proszę - wypuszczanie psa na ogród nie równa się spacerom. To nie wystarczy. Nigdy. Nawet jeśli Wasz pies spędza większość dnia w ogrodzie nie zapewni mu to stymulacji węchowej jaką ma podczas spacerów gdzie są przede wszystkim OBCE zapachy. Nosek wtedy pracuje aż miło!
Więcej na temat spacerów pisać nie będę bo wszystko macie tutaj: https://www.psiesobowosci.pl/jak-to-jest-z-tymi-spacerami
- ZABAWA
•zabawa z obiektem (szarpaki, gryzaki, zabawki, maty węchowe itp),
•zabawa z opiekunem lub innym psem,
•zabawa ruchowa. Zabawę możesz wpleść w spacer, kończyć nią trening, czy po prostu się bawić.
Zabawa pozwala naszemu psu w odreagowaniu, wyrzuceniu, skumulowanych emocji, buduje zaufanie, więzi, rozwija jego świadomość ciała.
- TRENING
Psy kiedyś służyły ludziom do czegoś. Albo pilnowały (psy stróżujące), brały udział w polowaniach, zaganiały bydło itp. Miały swoje zadania. Potrzebują pracy, a Ty możesz to wykorzystać. Trening posłuszeństwa, psie sporty to świetnie rozwija Twojego pupila. Jest to też sposób na budowanie relacji z Tobą właśnie!
Co jeszcze jest ważne?
Obserwacja
Czy znasz swojego psa? Wiesz co lubi? Czego się boi? Potrafisz odczytywać jego sygnały, w których prosi o jedzenie, zabawę, przestrzeń??
Akceptacja
Pies, tak jak człowiek ma wady i zalety. W dużej mierze to od Ciebie człowieku zależy jaki ten pies będzie jak dorośnie. Jednak.. są pewne cechy, lęki i zachowania, których nie przeskoczymy (a na pewno nie od razu, nie szybko) i musimy je zaakceptować.
Pies to żywe stworzenie. Ma swoje potrzeby, których niezaspokojenie może skutkować nieustannym stresem, depresją, agresją i innymi niepożądanymi przez Was zachowaniami. Dlatego bardzo Was proszę: Zastanówcie się czy dajecie psu to, czego potrzebuje? Jeśli nie, to czas to zmienić. a wtedy będzie lepiej. Dla Was również!
z miłości do psów
z miłości do zwierząt