19 stycznia 2022

Jak to jest z tymi spacerami?

Ostatnio dość często dostaję informacje: "mój pies to chyba nie lubi tych spacerów", " zrobił się nagle taki niegrzeczny na spacerach", "on przestał mnie słuchać"...
Oczywiście przyczyn niektórych zachowań może być wiele, zależą one od kontekstu, sytuacji, ale też MOTYWACJI!
 
- Czy zastanawiałeś/aś się nad swoją motywacją i nastawieniem co do spaceru z psem?
- Czy wiesz, że pies doskonale wie kiedy Tobie chce się iść z nim na spacer, a kiedy nie za bardzo?
- Jeśli Tobie się nie chce, to jak jemu ma się chcieć?
- Jak wygląda ten Wasz spacer?
- Czy przypadkiem nie jest tak, że pies sobie idzie na smyczy, a Ty idziesz z nosem w telefonie?
A może... zbyt mocno kontrolujesz swojego psa? Krótka smycz? Zimno Ci, więc ciągniesz go szybko do domu? Co chwilę wołasz, nie pozwalasz powąchać drzewka?
 
WAŻNY JEST BALANS
To normalne, że nie zawsze jest czas na długi spacer. Wyprowadzamy wówczas psa, umożliwiając mu załatwienie swoich fizjologicznych potrzeb i tyle.
Jednak fajnie byłoby gdybyś znalazł/a w ciągu dnia trochę więcej czasu, na przynajmniej jeden dłuższy spacer. Taki swobodny. Gdzie jesteś z psem, ale nie kontrolujesz go co chwilę. Gdzie obserwujesz jak swobodnie eksploruje środowisko, kiedy możesz poznać go jeszcze lepiej. Kiedy możesz się z nim pobawić. Gdzieś, gdzie będziesz tylko Ty i Twój pies. Spróbuj.
Skąd jednak pies ma to wiedzieć, kiedy jest czas na eksplorację, a kiedy nie? RUTYNA. Brzmi strasznie? Ale psy ją lubią. Lubią stały plan dnia.
Ja mam też dwie smycze. Kiedy zakładam krótszą, Jefe wie, że to będzie szybki spacer, natomiast kiedy biorę linkę, odczytuje to jako czas na dłuższą przechadzkę. Wtedy najczęściej kiedy wyjdziemy, sam już kieruje się w stronę samochodu bo zazwyczaj na dłuższe spacery jedziemy do lasu, lub na łąki.
 
WAŻNA JEST TWOJA OBECNOŚĆ
Jeśli nie musisz nie bierz telefonu. Pobądź ze swoim psem.
Nie musisz do niego mówić po prostu bądź. On będzie wiedział. Zmotywuj go, podbuduj, pobaw się. Daj czas na eksplorację. Podążaj za nim, pozwól mu zadecydować w którą stronę pójdziecie. Pamiętaj nie każdy spacer musi być treningiem. Jeśli sytuacja tego nie wymaga nie używaj komend, daj psu być sobą i bądź w tym z nim!
 
WAŻNE JEST MIEJSCE
- większość psów nie lubi zatłoczonych miejsc, gdzie dużo się dzieje... dla niektórych psów ciężar spowodowany za dużą ilością bodźców (rozpraszaczy) nie pozwala na spokojne eksplorowanie.
Zabierz swojego psa do lasu, na łąkę.
- nie chodź nieustannie w te same miejsca. Co jakiś czas je zmieniaj, zaskocz swojego psa, odkrywajcie razem nowe tereny.
 
Na temat spacerów mogłabym powiedzieć Wam dużo więcej, zrobię to bardzo chętnie, ale osobiście, na konsultacji.

by

z miłości do psów

 

z miłości do zwierząt

 

Media społecznościowe